top of page
Search

Šta raditi ako vam cijevi puknu? Hitne mjere i kada pozvati vodoinstalatera

  • vodoinstalatersaraj
  • Oct 4, 2024
  • 3 min read

Puknuće cijevi može izazvati ozbiljne probleme u vašem domu, uključujući poplave, oštećenje zidova i podova, kao i rizik od nastanka plijesni. U takvim situacijama je ključna brza reakcija kako bi se spriječila dalja šteta i nepotrebni troškovi. U ovom blog postu ćemo vam objasniti koje hitne mjere možete preduzeti dok ne stigne vodoinstalater Sarajevo, kao i kada je najbolje pozvati stručnjaka za trajnu popravku. Ovi koraci će vam pomoći da zaštitite svoj dom i izbjegnete veće probleme.

Sadržaj







1. Isključite glavni dovod vode


Prvi i najvažniji korak kada primijetite da je cijev pukla jeste isključivanje glavnog dovoda vode. Isključivanjem vode sprječavate dalji protok i smanjujete potencijalnu štetu. Glavni ventil se najčešće nalazi u podrumu, ispod kuhinjskog sudopera, ili u blizini vodomjera, ovisno o vrsti objekta.

Ako ne znate gdje se nalazi vaš glavni ventil, savjetujemo vam da to istražite što prije. Kada ga pronađete, okrenite ventil u smjeru kazaljke na satu kako biste zaustavili vodu. Nakon isključivanja, provjerite slavine u kući da se uvjerite da voda više ne teče.



Prikaz glavnog ventila za isključivanje vode u stambenom objektu.
Prikaz glavnog ventila za isključivanje vode u stambenom objektu.
 

2. Isključite struju



Ako voda koja curi iz puknute cijevi dolazi u kontakt s električnim instalacijama, utičnicama ili elektronskim uređajima, sljedeći važan korak je isključiti struju u tom dijelu kuće. Kombinacija vode i struje može biti izuzetno opasna i može uzrokovati strujne udare, zbog čega je ključno osigurati da nema opasnosti prije nego što se upustite u bilo kakve popravke ili čišćenje.

Preporučujemo da isključite osigurač za pogođeno područje ili cijelu kuću, ukoliko niste sigurni gdje je problem. Sigurnost je na prvom mjestu.



Ilustracija isključivanja osigurača u kući kako bi se spriječili strujni udari u slučaju poplave.
Ilustracija isključivanja osigurača u kući kako bi se spriječili strujni udari u slučaju poplave.

3. Ispraznite sistem


Nakon što ste isključili glavni dovod vode, važno je isprazniti preostalu vodu iz cijevi. To ćete postići tako što ćete otvoriti sve slavine u kući i pustiti da voda koja je ostala u sistemu iscuri. Ovo je posebno korisno jer smanjuje pritisak na cijevi, čime se može spriječiti dodatno curenje.

Otvaranjem slavina na nižim etažama možete brže osloboditi vodu koja je ostala u instalacijama, što će dodatno smanjiti rizik od širenja štete.

Savjet: Ako imate vodokotlić ili bojlere, ne zaboravite ih također isprazniti, jer i oni mogu sadržavati značajnu količinu vode koja može dodatno povećati štetu.

Voda koja izlazi iz slavine nakon isključivanja glavnog dovoda kako bi se smanjio pritisak u cijevima.
Voda koja izlazi iz slavine nakon isključivanja glavnog dovoda kako bi se smanjio pritisak u cijevima.



4. Privremeno zatvorite curenje


Ukoliko je puknuće cijevi na lako dostupnom mjestu, možete pokušati privremeno zaustaviti curenje dok čekate dolazak vodoinstalatera. Ovo možete učiniti pomoću nekoliko alata koji su obično dostupni u domaćinstvu, kao što su:


  • Vodoinstalaterska traka – Specijalna traka koja može privremeno zatvoriti puknuće.

  • Gumena traka ili stezaljka – Možete koristiti gumene trake ili specijalne stezaljke koje će na kratko vrijeme zatvoriti curenje.


Ove privremene mjere su odlične za smanjenje štete dok ne stigne vodoinstalater Sarajevo, ali svakako nisu trajno rješenje. Puknuta cijev zahtijeva stručnu popravku kako bi se spriječili budući problemi.



5. Očistite područje


Nakon što ste zaustavili curenje, važno je da očistite vodu kako biste spriječili daljnju štetu na podovima, zidovima ili namještaju. Voda koja ostane može prouzrokovati oštećenja poput truljenja drvenih površina, oštećenja boje ili čak nastanka plijesni, što dugoročno može dodatno povećati troškove popravke.

Koristite peškire, kante ili usisivače za vodu kako biste što prije uklonili višak tečnosti. Što brže reagujete, manja je šansa za nastanak plijesni i oštećenje zidova.



Kada pozvati vodoinstalatera?


Bez obzira na to koliko uspješno riješite trenutnu situaciju, poziv profesionalnom vodoinstalateru je neizbježan. Postoje situacije u kojima je hitno pozvati stručnjaka:


  • Ako niste sigurni u razmjere štete ili kako da popravite puknute cijevi.

  • Ako je puknuta cijev teško dostupna ili je potrebno zamijeniti veći dio vodovodnog sistema.

  • Ako je puknuće izazvalo veliku poplavu ili oštećenje koje zahtijeva profesionalnu procjenu.


Profesionalni vodoinstalater Sarajevo može brzo dijagnosticirati problem, ponuditi trajno rješenje i spriječiti daljnje komplikacije. Što prije reagujete, to će šteta biti manja.



 
 
 

Comentários


bottom of page